Skip to main content

Elpriser idag - 4 november

Vi har haft god tillgång på vattenkraft och kärnkraft och även ovanligt varma temperaturer för årstiden, vilket skapar ett bra utgångsläge inför kommande vinter.
Har man en eluppvärmd villa kan årets låga elpriser innebära flera tusenlappar billigare elkostnad än år 2019. I år har prisnivån varit så låg att detta kan gå till historien som ett av de lägsta åren någonsin.

Elpriset hamnade på 26,30 öre/kWh i oktober vilket är lite lägre än september månad då det hamnade på 38,59 öre/kWh i prisområde 3.

Fortsätter det med milda temperaturer, mycket vind och riklig nederbörd kan medelpriset hamna runt 20 öre/kWh i södra mellan Sverige och det har inte hänt sedan början av 2000-talet.

Prognosen för den första halvan i november är normal vind och nederbörd. Tillsammans med att den hydrologiska balansen stärkts något förväntas priserna ligga ungefär på samma nivå som idag. Det pågår en revision på kärnkraften vilket innebär en tillgänglighet just nu på 79%.

Vår rekommendation

Trots att det har varit ovanligt varmt för årstiden går vi mot kallare tider och en osäkrare period. Vill du ha trygghet och veta vad du betalar, rekommenderar vi fast elpris. För dig som vill följa prisets utveckling passar ett rörligt elpris bättre. Just nu kan du även få det bästa av båda världar, vårt elavtal Vintersäkring. Då låser du priset under vintern för att automatiskt gå över på rörligt elpris till våren igen.

Om du känner dig osäker över vilket elavtal som passar bäst för dig, är du alltid välkommen att kontakta kundsupport på telefon 033-206700 eller mejla till kundsupport@boraselhandel.se

Historiska elpriser

Priserna nedan är exkl elcertifkat, ev skatter samt moms

Prisområde 320202019201820172016
Januari26,6257,4432,8430,3728,77
Februari21,3949,0040,9731,3618,30
Mars17,2942,7547,1928,9820,07
April11,7443,3641,3827,6920,32
Maj15,4738,7734,8528,7021,98
Juni28,1628,1346,3126,3931,48
Juli11,8638,3255,0229,5927,42
Augusti38,3340,8458,4432,9428,94
September38,5938,6552,3536,1927,94
Oktober26,3042,4047,1230,5435,11
November46,1353,3032,8240,41
December39,5253,6331,6332,24
Snittpris/år23,5842,1146,9530,6027,75