Skip to main content

Elpriser idag - 3 mars

Under stora delar av februari har det varit temperaturer under de normala vilket ökat efterfrågan på el i hela landet då hushållen haft ett ökat uppvärmningsbehov. Spotpriset under februari är det tredje högsta sedan början av 2000-talet.

Nu kommer vi gå in i en period då riskerna för extremt kallt väder minskar. Vädret har under de senaste dagarna vänt samt mer vind och nederbörd förväntas vilket kan förbättra prisläget en aning. Den hydrologiska balansen har minskat från ett kraftigt överskott till noll på grund av kyla och mindre nederbörd i början av året. Under de kallaste dygnen i början av februari stod vattenkraften för hela 54,4 procent av all produktion i Sverige.  Kärnkraften har levererat 100 procent av installerad kapacitet och vindkraften har producerat mindre på grund av mindre blåst. 

Vår rekommendation

Vill du ha trygghet och veta vad du betalar, rekommenderar vi dig ett fast elpris. För dig som vill följa prisets utveckling och har utrymme för prisets upp och nedgångar passar ett rörligt elpris bättre.

Om du känner dig osäker över vilket elavtal som passar bäst för dig, är du alltid välkommen att kontakta kundsupport på telefon 033-206700 eller mejla till kundsupport@boraselhandel.se

Historiska elpriser

Priserna nedan är Borås Elhandels inköpspriser (rörligt elpris) exkl påslag, elcertifkat, ev skatter samt moms

Prisområde 320212020201920182017
Januari53,0326,6257,4432,8430,37
Februari59,0021,3949,0040,9731,36
Mars17,2942,7547,1928,98
April11,7443,3641,3827,69
Maj15,4738,7734,8528,70
Juni28,1628,1346,3126,39
Juli11,8638,3255,0229,59
Augusti38,3340,8458,4432,94
September38,5938,6552,3536,19
Oktober26,3042,4047,1230,54
November29,6946,1353,3032,82
December34,6239,5253,6331,63
Snittpris/år56,0225,0142,1146,9530,60